top of page

Kocie sprawy

Poprzedni mój post poświęcony był w całości tematowi psów, ale nie oznacza to wcale, że zapomniałam o kotach lub celowo pominęłam ten temat odsyłając was do poradników i lektury książek. Koci temat jest na tyle ciekawy i obszerny że warto mu poświęcić więcej czasu a i tak nie wyczerpie się go do końca.


Tak jak mamy rasowe psy mamy również rasowe koty. Różnica polega na tym, że ich użytkowość ogranicza się do umilania nam czasu, udziału w wystawach, które odbywają się również dla kotów pielęgnacji naszych pupili i korzyści finansowych wynikających z posiadania kociego reproduktora lub hodowlanej kotki. Ras kotów jest bardzo dużo jednak nie wszystkie dostępne są w Polsce. Po niektóre będzie trzeba wyjechać do innego kraju i spełnić formalności niezbędne przy wywożeniu kota za granice odpowiednie dla kraju z którego chcemy sprowadzić pupila.

Chcąc zamieszkać z rasowym kotem warto poznać trochę charakter naszego kociego kandydata. Są bowiem koty, które mają charakter dominujący, ceniące swoją przestrzeń i bycie dla nas tym jedynym niepodzielnie panującym w naszym domu pupilem. Inne koty jak na przykład kot syjamski, kot australijski mist, kot abisyński źle znoszą samotne godziny w domu podczas kiedy my musimy być w pracy czy w szkole. Takim kotom warto od razu zorganizować towarzystwo na przykład decydując się na dwa koty z jednego miotu. Jeżeli z jakichś powodów spędzamy dużo czasu w domu nasz pupil będzie szczęśliwy towarzysząc nam w codziennych czynnościach.


Niektóre z rasowych kotów osiągają imponujące rozmiary. Są to maine coon czy kot norweski leśny. Są to koty łagodne i bardzo przyjacielskie. Bezwarunkowo przywiązują się do swego opiekuna. Zwykle chętnie dzielą swoje terytorium z innymi zwierzętami w tym również z innymi kotami. Kocie olbrzymy mają silną chęć zabawy związanej ze wspinaczką i skakaniem. Warto im tak zorganizować przestrzeń by mogły tę aktywność fizyczną rozwijać bez szkody dla naszych mebli, sprzętów domowych i łatwo tłukących się ozdób. Wszak są to koty w których drzemią dzikie instynkty.


Większość kotów świetnie dogaduje się ze wszystkimi członkami rodziny nawet z dziećmi pod warunkiem, że dzieci przestrzegają zasad wzajemnego szacunku i nie męczą pupila pozwalając mu spokojnie zjeść czy odpocząć. Koty należą do zwierząt ceniących spokój i harmonię. W hałaśliwym domu w którym sytuacja jest napięta koty nie czują się komfortowo i mogą stać się nerwowe.

Istnieją rasy kotów, które chętnie poświęcą swoją swobodę i chęć badania terenu na zewnątrz dla przyjemności przebywania w towarzystwie swojego opiekuna. Jest to doskonała alternatywa dla tych z nas którzy nie wyobrażają sobie pupila puszczonego luzem bez opieki. Jest to też dobre rozwiązanie dla mieszkańców miejskich bloków gdzie wypuszczenie kota na zewnątrz nie zawsze jest możliwe(mieszkanie na wysokiej kondygnacji wieżowca),a już z pewnością rodzi niebezpieczeństwo naszego pupila ze strony samochodów ,ludzi wrogo nastawionych do kotów, psów biegających bez opieki albo tych, które nieodpowiedzialni właściciele bez wyobraźni na koty szczują. Rasą kota chętnie przebywającego w domu jest mist australijski albo kot perski.
Inną osobną grupą są koty domowe czyli tak zwane dachowce. Są to koty pospolite, od których swój początek biorą wszystkie inne rasy. Takie koty spotykamy w większości naszych domów, na podwórkach na wsiach w przepełnionych schroniskach i w fundacjach.

Zwykle są to zwierzęta czułe wesołe skore do zabaw ale i spokojne. Odpoczynek jest bardzo ważny dla ich fizycznej i psychicznej równowagi. Trzeba im zaaranżować kryjówki i wysoko położone punkty obserwacyjne. Dobrze by nasz pupil miał legowisko lub kocyk w nasłonecznionym miejscu gdzie będzie mógł się wygrzewać. Dostępne w sprzedaży są również kocie legowiska z możliwością mocowania ich na grzejniku. Jest to dobra alternatywa na zimę kiedy słońca jest mniej a nasz pupil lubi i szuka ciepłych miejsc. Takie legowiska docenią z pewnością koty rasy sphynx(sfinks),kot elfi, kot peterbal.


Kot domowy pospolity jest bardzo niezależny, ceni swoją własną przestrzeń i zwykle dobrze znosi parę godzin w samotności jakimi jest nasz pobyt w pracy . Wiadomo, że należy mu pozostawić jedzenie i wodę. Zwykle jest to jednak czas kiedy nasz kot odpoczywa, a kiedy wracamy domaga się naszej uwagi witając często już w drzwiach od mieszkania. Koty te są zwykle nieufne do obcych osób odwiedzających nasz dom. Należy im pozwolić na poznanie gościa w ich własnym tempie i nie zmuszać ich do kontaktu jeśli nie mają na niego ochoty. Mówi się o kotach, że wyczuwają ludzkie intencje i stronią od towarzystwa osób nieszczerych. Jeśli nasz pupil który był ciekawski i witał naszych gości dając się pogłaskać nagle będzie unikał kontaktu syczał i chował się warto byśmy tych kocich sygnałów nie lekceważyli. Nawet początkowo nieufny kot po czasie wiedziony ciekawością będzie chciał poznać gościa warto więc czytać sygnały które wysyła nam nasz pupil,

Kot choć uchodzi za istotę bardzo niezależną i ceniącą własną przestrzeń lubi być w centrum naszego zainteresowania. Potrafi bardzo usilnie domagać się naszej uwagi kiedy przyjdzie mu ochota na pieszczoty smakołyki lub na zabawę. Nasz przyjaciel będzie miałczał zaczepiał nas na wszelkie sposoby a nawet łobuzował zrzucając nam z mebli różne rzeczy. Każdy sposób jaki tylko da im naszą upragnioną uwagę wypróbują i będą wykorzystywać jeśli przyniesie zamierzony efekt. Za poświęcony czas i uwagę odwdzięczą się długimi chwilami wzajemnej zabawy pieszczot lub drzemką na naszych kolanach. Sen naszego kota bardzo wiele mówi jak czuje się on w naszym domu. Jeśli kot we śnie rozkłada się i pokazuje nam swój brzuch to znaczy, że czuje się u nas bezpiecznie.

Dla kota warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych gadżetów, które ułatwią nam życie a

naszym pupilom pozwoli zaspokajać ich życiowe potrzeby bez wychodzenia z domu. Powinniśmy zaopatrzyć się w drapak, który umożliwi kotu tak ważną w jego życiu

wspinaczkę, dobrze by posiadał choć jedną kryjówkę, w której nasz kot będzie mógł się schować. Istnieją również specjalne kocie meble, które przymocowane do ściany stworzą ciekawy plac zabaw na którym kot będzie mógł się wspinać i obserwować otoczenie z ulubionej perspektywy. Dla nas może się to okazać ciekawą aranżacją wnętrza a dla naszego pupila będzie to prawdziwy raj dla kocich harców. Nie jest to inwestycja na chwilę bo koty w warunkach domowych gdzie mają prawidłową opiekę i żywienie potrafią dożyć 20 lat.Wśród kocich sprzętów nie może

zabraknąć również transportera który znacznie ułatwi nam przemieszczenie z naszym pupilem do weterynarza, na wystawę czy w każde inne miejsce w jakie chcielibyśmy zabrać naszego przyjaciela. Koty nie lubią zmian ale też źle znoszą samotność i dłuższą rozłąkę z człowiekiem do którego zdążyły się już przywiązać, warto o tym pamiętać planując wakacje czy wyjazdy na dłużej. taki transporter to też fajny pomysł na legowisko

w którym nasz pupil znajdzie spokój i schronienie. Im wcześniej nasz kot zrozumie że to jego oaza spokoju i zaakceptuje ten sprzęt tym lepiej dla nas. Późniejsze łapanie pupila i wsadzanie go na siłę do transpotera może nie być miłe i przyjemne ani dla nas ani ani dla naszego kota . Kot instynktownie będzie się bronił może więc doświadczyć nas swoimi zębami lub pazurami.

Kolejne sprzęty niezbędne do stymulowania kociego rozwoju i pobudzania aktywności fizycznej to oczywiście zabawki. Mogą być zwykłe prowizoryczne jak wędka zrobiona z patyka, sznurka i pomponika na końcu lub piłeczka którą koty zwykle chętnie się bawią. Są również zabawki interaktywne, które zajmą kota bez naszego udziału na kilka dłuższych chwil. Nic jednak nie zastąpi mu naszej uwagi. To, że kupimy kotu zabawki, zaaranżujemy dla niego ciekawą przestrzeń i kryjówki nie znaczy, że kot nie będzie się domagał naszego zainteresowania i bliskości kiedy przyjdzie mu na to ochota.Do kocich sprzętów niezbędnych w domu, w którym na stałe mieszka kot należy też kuweta, którą należy umieścić w ustronnym i spokojnym miejscu. Tym miejscem może być nasza łazienka kot jednak musi mieć możliwość korzystania z niej w dowolnym momencie.

Jeżeli nie chcemy wypuszczać naszego kota samego z domu lub nie mamy takiej możliwości warto byśmy zabezpieczyli okna i balkon specjalną siatką, która nie pozwoli pupilowi wydostać się na zewnątrz a pozwoli nam na wietrzenie mieszkania bez strachu o pupila jemu natomiast pozwoli zwiedzać każdy zakamarek naszego domu z balkonem włącznie. Ma to olbrzymie znaczenie, kiedy mieszkamy w wieżowcu na wysokiej kondygnacji. Kocie instynkty mogą niekiedy doprowadzić do tragedii naszego pupila. Spadając z wysokich pięter kot nie zawsze spadnie na miękkie podłoże które zamortyzuje upadek z własnego doświadczenia wiem że w takich sytuacjach kot nie zawsze spada na cztery łapy. Warto to wziąć pod uwagę by zaoszczędzić sobie rozpaczy gdy dojdzie do nieszczęścia.

Jak już wspomniałam koty lubią spokój i harmonię nie lubią zmian, natomiast dla nas ludzi zmiany są nieodłączną częścią życia.

Zdarza się, że decyzja o zakupie lub przygarnięciu kota zapada kiedy jesteśmy w początkowych fazach związku. Wówczas nasza uwaga skupiona jest na nauce pracy i pupilu który jest w domu bardzo ważny a jego szczęście i potrzeby stanowią dla nas priorytet. Z czasem w naszych planach a potem w życiu pojawi się dziecko. Dla naszego kota, który skupiał do tej pory całą naszą uwagę i wolny czas będzie to nowa sytuacja z którą samemu ciężko mu się będzie zmierzyć a z jego kociej perspektywy pozycja którą zajmował do tej pory może być zagrożona. Koty jak wiele innych zwierząt odczuwają zazdrość a ta może doprowadzić je nawet do depresji.


Do takiej zmiany można kota przygotować i na prawdę warto się do tego przyłożyć by zaoszczędzić nam i naszemu pupilowi stresu związanego z niespodziewaną utrata uwagi, która przejmie nasze nowo narodzone dziecko. Na początku należy powoli ograniczać czas jaki poświęcamy naszemu kotu i warto zaznajomić go z płaczem niemowlęcia, bo będzie to dla niego nowy dźwięk. Można go kotu kilkakrotnie w ciągu dnia odtworzyć by się z nim oswoił. Kiedy urządzimy dla dziecka jego pokój lub kącik dobrze by kot mógł poznać nowe sprzęty w domu wskoczyć do łóżeczka czy do wózka lub położyć się na przewijaku. Jest dowiedzione, że zwierzę z którym ciężarna matka dzieli przestrzeń z ogromnym prawdopodobieństwem nie będzie powodowało alergii u jej nowo narodzonego dziecka. Kiedy dziecko przyjdzie na świat ale zanim zamieszka z nami w domu warto porozkładać w różnych częściach domu przywiezione ze szpitala rzeczy których dziecko używało. Pozwoli to naszemu kotu zaznajomić się z zapachem nowego członka rodziny i samo wprowadzenie go do domu nie będzie już takim szokiem. Kiedy przywieziemy do domu dziecko pozwólmy kotu je obwąchać przywitać i przyjąć po swojemu w ten sposób zaoszczędzimy kotu stresu i damy szansę na zbudowanie ciekawej relacji z naszym dzieckiem, oczywiście każdy kontakt pupila z naszym dzieckiem powinien być zawsze przez nas nadzorowany. Każde pozytywne zachowanie naszego pupila względem dziecka powinno być nagradzane przez nas i chwalone co pomoże utrwalić dobre nawyki, Wiele kotów zostaje wspaniałymi przyjaciółmi naszych dzieci oraz ich opiekunami które nawet ogrzeją je własnym ciepłem czując że to istota bezbronna. Dlatego tak ważne jest by nasz kot nie poczuł się odrzucony i traktowany jak intruz. Nadal należy poświęcać mu uwagę podsuwać ulubione smakołyki najlepiej za pozytywne i pożądane zachowania ale i bez szczególnego powodu by nasz kot nadal czuł się wyjątkowy i ważny w naszym życiu. W kocie który stracił naszą uwagę lub jest przeganiany traktowany jak intruz przy naszym dziecku na pewno obudzi się zazdrość. Może atakować i gryźć nasze dziecko jako winowajcę utraty swojej pozycji i zainteresowania w domu, w którego centrum się znajdował. Taką nasilającą się niechęć i agresję kota wobec dziecka może rozwiązać koci behawiorysta. Generuje to niestety spore koszty których przy odrobinie dobrych chęci można sobie zaoszczędzić.

Nie należy w żadnym wypadku sugerować się stereotypowymi opiniami " życzliwych " znajomych którzy zechcą nas zniechęcić do naszego pupila. Ich przemowy na temat rzekomego fałszywego usposobienia kotów i ich złośliwości nie powinny robić na nas żadnego wrażenia. Odpowiednio zadbany kot któremu poświęcamy uwagę nie zrobi nam krzywdy jeśli szanujemy jego niezależność a odpowiednio wprowadzone do domu dziecko które nie uczyni z kota intruza nie stanie się obiektem jego zazdrosnych ataków agresji. Przy odpowiednim procesie socjalizowania kota, uczenia go domowych zasad i stawianiu mu granic od samego początku nasze życie z nim będzie pełne niezapomnianych momentów, pieszczot i mruczenia szczęśliwego pupila.


Koty wiele czasu spędzają na wylizywaniu się i czyszczeniu swojego futerka, dzieje się tak dlatego, że koty bardzo dbają o swoją higienę ale nie tylko. Wylizywanie futra relaksuje i odstresowuje naszego kota dlatego potrafią poświęcać temu zajęciu bardzo długie chwile.

Koty oznaczają swoje terytorium w rozmaity sposób, jednym z nich jest znaczenie ścian specyficznym zapachem ale to jeden z kliku sposobów w który to robią, inne to znaczenie pazurami lub pyszczkiem i ta ostatnia forma jest przez nas ludzi najlepiej tolerowana. Dla kotów znaczenie feromonami i zapachem różnych obiektów czy innych osobników ma olbrzymie znaczenie. Koty robią to by poczuć się bezpiecznie aby się uspokoić i aby zasygnalizować swoją obecność. Bodźcem do znaczenia terenu przez naszego pupila nie musi być od razu obecność innego kota lub psa w naszym domu. Czasem wystarczy, że nasz pupil zobaczy innego kota przez szybę lub usłyszy jego miałczenie. Znaczeniu terenu sprzyjają również zmiany w otoczeniu kota, frustracja związana z niezaspokojeniem potrzeb głodu, nudy czy stresu. Znaczyć teren mogą również osobniki kastrowane jeśli silne bodźce skłonią je do tego. Może to być przeprowadzony remont mieszkania lub jego intensywne posprzątanie które zamaskowało ślady kociego bytowania. Warto zaopatrzyć się w kocie feromony które w połączeniu z dyfuzorem w sprayu lub umieszczonym w kontakcie uspokoją naszego kota i pozwolą mu poczuć się bezpiecznie. Należy przeanalizować co może stresować naszego pupila i możliwie szybko wyeliminować te czynniki. Warto też poświęcić naszemu kotu więcej uwagi i czułości. Na pewno nie należy naszego kota karcić za znaczenie terenu osłabi to naszą relację a problem zamiast zostać wyeliminowany może się nasilić.


Decydując się na pupila w kocim futerku musimy być świadomi jakie wyzwanie nas czeka. Dla fascynatów kociego gatunku z pewnością nie jest to żadne wyzwanie ani wyrzeczenie a jedynie radość z posiadania jedynego w swoim rodzaju przyjaciela. Początkujący w temacie mogą mieć pewne problemy i wątpliwości zanim nawiążą z kotem odpowiednią relację jednak przy odrobinie chęci i dobrych rzetelnych wskazówkach wszystko powinno znaleźć szczęśliwy finał.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page