top of page

Pies czy kot? Oto jest pytanie...

Zaktualizowano: 7 sty 2021

Rozważając posiadanie własnego pupila z pewnością nie raz pojawi się pytanie jaki ma to być zwierzak pies może kot? Jakie wiążą się z tym obowiązki ? Jak będzie wyglądało życie z pupilem pod jednym dachem? Należy się poważnie zastanowić który z wyborów będzie dla nas najbardziej odpowiedni i najbardziej trafny.

Zarówno pies jak i kot to pupile nie dla każdego, wiele zależy od naszego podejścia do zwierząt i od naszych co do niego oczekiwań. Każde zwierzę jest inne i ma inny pakiet cech osobowości charakterystycznych dla jego gatunku.

Chcąc mieć w domu pupila indywidualistę, który chadza własnymi ścieżkami, nie jest nadmiernie absorbujący i kłopotliwy z pewnością zdecydujemy się na kota. Kot jest istotą bardzo ciekawą i bardzo niezależną. To kot musi zapragnąć ludzkiego towarzystwa i pieszczot by przyjść i się ich domagać. Wymuszanie czegokolwiek na kocie może skutkować bolesnymi zadrapaniami bądź ugryzieniami bo stanowi to atak na jego niezależność. Kota nie trzeba wyprowadzać na spacer można to robić -coraz częściej widuje się koty prowadzone na na smyczy po osiedlowych alejkach -ale nie jest to konieczność jak w przypadku psa. Kotu należy zorganizować ustronne miejsce i postawić tam kuwetę ze żwirkiem by mógł spokojnie załatwić swoje fizjologiczne potrzeby. Kuwetę należy regularnie i dość często sprzątać bo kot lubi załatwiać się w czystym miejscu. Zanieczyszczona odchodami kuweta może sprawić, że nasz pupil będzie szukał innego czystego miejsca niekoniecznie takiego które by nam się spodobało np. donica z ulubionym kwiatem, czy nowy puchaty dywanik w naszej sypialni.

Zdarza się, że nasz pupil jest kotem wychodzącym to znaczy że sam opuszcza dom zwiedza otoczenie a potem wraca do miejsca w którym ma miskę ulubionego jedzenia i ciepły suchy kąt do spania. W mieście na takiego kota czyha wiele niebezpieczeństw. Koty mają to do siebie że są ciekawe świata a taki samotny spacer daje im namiastkę samodzielności .Należy jednak pamiętać by regularnie szczepić naszego kota i wyposażyć go w obróżkę z adresówką. Taka obroża to sygnał że nasz kot do kogoś należy ma swojego człowieka i gdyby zdarzyło mu się odejść za daleko można go spokojnie zwrócić właścicielowi. Niektóre koty są bardzo ufne i na spacerach podchodzą i łaszą się do ludzi inne unikają naszego towarzystwa a wręcz uciekają w popłochu.

Warto również zadbać o sterylizację naszego wychodzącego pupila pozwoli nam to uniknąć niezliczonych kocich miotów w przypadku kocicy i znaczenia terenu specyficznym trudnym do zniesienia i zneutralizowania zapachem w przypadku kocura. Niewychodzące koty również znaczą teren natomiast kotki w czasie gdy mają ruję wydają z siebie nawołujące samca pomruki i jak udało mi się zaobserwować ocierają się swoimi narządami rodnymi o dywan czy tapicerkę mebli to co da im namiastkę tego czego domaga się matka natura-samca.

Dla kota warto zaopatrzyć się w drapak zaoszczędzi nam to nerwów kiedy kot będzie ostrzył swoje pazurki o tapicerkę naszych mebli. Wybór kocich akcesoriów jest olbrzymi a ludzka pomysłowość by umilić kotu życie w domu nie zna granic. Dobrze by kot miał swoje zabawki i własny kąt w którym będzie się czuł bezpiecznie i gdzie będzie spokojnie wypoczywał. Kiedy w moim domu mieszkał kot upodobał sobie półkę i tam najlepiej mu się spało bo miał stamtąd widok na całe mieszkanie.

Koty w większości nie przepadają za zabiegami pielęgnacyjnymi typu przycinanie pazurów które jest może wygodne dla nas ale ich pozbawiają naturalnych umiejętności jakimi jest zaczepienie się pazurami w trakcie wspinaczki co zapobiega bolesnemu lądowaniu. Za kąpielą też zwykle nie przepadają wyjątki od tej reguły oczywiście się zdarzają ale warto o tym pamiętać decydując się na pupila w kocim futerku. Wizyty u weterynarza też nie są tym co koty lubią najbardziej jednak niekiedy zdarza się, że nasz pupil musi zostać zaszczepiony lub wymaga pomocy lekarskiej. Kota do zastrzyku przytrzymujemy jedną ręką za kark drugą za miednicę pozwoli nam to uniknąć bolesnych konsekwencji jego niezadowolenia. Dobrze zaopatrzyć się w rękawice na takie wizyty jeśli okaże się że nasz pupil reaguje złością i agresją na ingerencję lekarską.

Bogatą wiedzę na temat kocich uczuć i zwyczajów można zaczerpnąć z poradników. Najlepiej kiedy piszą je osoby które są miłośnikami gatunku i mają możliwość przebywania na co dzień ze swoim pupilem. Wtedy ich wiedza oparta jest na własnych obserwacjach i wnioskach z nich płynących. Moje doświadczenie w temacie kotów jest takie że dwa razy mieszkały ze mną koty i miałam możliwość pracy z nimi kiedy pracowałam w schronisku dla zwierząt wtedy tych kotów była większa ilość niektóre biegały sobie luzem w pomieszczeniu inne wymagające opieki lekarskiej i spokoju były w klatkach. Pozwoliło mi to zaobserwować zasadnicze różnice w kocim i psim zachowaniu w domu i tymi spostrzeżeniami dzielę się z wami.

Ciekawą pozycją jeśli chodzi o literaturę poświęconą kociej tematyce jest książka Beaty Pawlikowskiej pt. "Kot dla początkujących" napisana prostym językiem zawiera wszystko to co początkujący hodowca wiedzieć powinien nim zdecyduje się przyjąć pod swój dach kociego przyjaciela. Po zapoznaniu się z fragmentami tej książki jestem pewna że niejednemu człowiekowi pomoże ona wprowadzić do domu nowego członka rodziny zrozumieć jego punkt widzenia i rozwieje wiele wątpliwości.

Koty przywiązują się do nas ludzi ale z pewnością nie można im przypisywać ludzkich uczuć należy jednak nauczyć się ich mowy ciała i zwyczajów a to pomoże nam zbudować z pupilem dobrą relację na wiele lat jego kociego życia.

Osoby lubiące stałą bliskość swojego pupila lubiące, towarzystwo na spacerach, a przede wszystkim aktywny wypoczynek z pewnością docenią walory psa jako czworonożnego członka rodziny. Pies tym różni się od kota, że uwielbia towarzystwo i bliskość swojego człowieka domaga się go możliwie na każdym kroku. Kiedy siedzimy i odpoczywamy nasz pies lubi leżeć obok nas gdyby mógł wszędzie by nam towarzyszył będąc przyjacielem i obrońcą. Od naszych preferencji zależy jakiego psa wybierzemy czy będzie on bardziej aktywny czy może spokojny i szukający wygodnego odpoczynku.

Wiele cech wynika z rasy psa na którego się zdecydujemy warto wówczas zapoznać się ze specyfiką danej rasy choćby na podstawowym poziomie pozwoli nam to uniknąć wielu błędów w wychowaniu i układaniu naszego pupila.

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami i ogromną odpowiedzialnością. Psa trzeba zaszczepić, odrobaczyć, nauczyć zachowywania czystości w domu i załatwiania swoich potrzeb na spacerze. Należy powoli uczyć go zostawania samemu w domu co przyda się kiedy przyjdzie nam pójść do pracy czy do szkoły czy w miejsce gdzie nasz pupil nie będzie mógł nam towarzyszyć. W praktyce może się to okazać nie takie łatwe bo wiele psów cierpi na tak zwany lęk separacyjny manifestujący się głośnym szczekaniem wyciem lub dewastowaniem mieszkania. Takie pozostawianie psa w domu należy wprowadzać stopniowo wychodząc na kilka minut i wydłużając ten czas systematycznie o kilka minut. Każde pożądane zachowanie psa nagradzać ulubionym smakołykiem i pochwałą pies może nie rozumie znaczenia wszystkich naszych słów natomiast doskonale rozumie intonację głosu. Wychodząc z domu można zostawić psu włączone radio co da mu złudzenie, że ktoś do niego mówi lub jeśli mamy w domu łasucha zostawić kong z ulubionym smakołykiem co zajmie pupila na jakiś czas po naszym wyjściu. Sama miałam sunię z chorobą separacyjną kiedy zostawała sama tak wyła że słychać ją było jeszcze na końcu drugiego osiedla. Zaczęłam zostawiać jej włączone radio i uchylony balkon oraz część ubrania na którym czuła mój zapach koszulkę czy bluzę, kiedy wychodziłam wynieść śmieci czy do osiedlowego sklepu po zakupy. Zwykle nie trwało to długo, a kiedy wracając jej nie słyszałam i w domu

nie było śladów jej żalu dostawała nagrodę . Stopniowo wydłużałam ten czas. Efekt pożądany osiągnęłam po kilku miesiącach.

Warto pamiętać, że wychodząc z domu i zostawiając w nim pupila należy zachować spokój. Nasze emocje udzielają się pupilowi i wówczas trudniej mu zachować spokój kiedy zostanie sam.

Psa należy wyposażyć w obrożę i smycz, a większe budzące respekt samym wyglądem psy warto również zaopatrzyć w kaganiec. Wprowadzając pupila do domu po raz pierwszy warto dać mu trochę czasu, by obwąchał kąty i znalazł odpowiednie miejsce dla siebie. Zwykle jest to takie miejsce z którego będzie mógł swobodnie obserwować wszystkie pomieszczenia w domu. Tam należy umieścić jego legowisko. Może to być koc kołdra której już nie używamy lub gotowe zakupione w sklepie zoologicznym legowisko. Warto zadbać by nasz przyjaciel miał swoje zabawki i miski do jedzenia i wody. Miska z wodą powinna być uzupełniana a woda wymieniana na czystą miska z suchą karmą u mnie zwykle stała a pies kiedy miał ochotę podchodził i jadł.

Pies jest doskonałym obserwatorem i świetnie odnajduje się w naszym rozkładzie dnia a im bardziej plan dnia jest poukładany i przewidywalny tym bardziej komfortowo czuje się nasz pupil. To samo dotyczy godzin psich spacerów im bardziej stałe są ich pory tym psu łatwiej utrzymać w domu czystość i zapanować nad potrzebami. Spacery powinny być co najmniej trzy by nadmiernie nie przeciążać jego pęcherza. Szczeniaka który dopiero uczy się czystości w domu należy wyprowadzać po każdym przebudzeniu i po jedzeniu . Jeden spacer o dowolnej porze powinien być dłuższy, żeby pies pobiegał spalił nadmiar energii powęszył to go trochę zmęczy i wyciszy. U mnie ten dłuższy spacer przypada na wieczór bo wtedy nigdzie się nie spieszę i mogę spokojnie poświęcić czas moim pupilom. Głównie młode psy potrzebują spalać energię inaczej tą energię będzie rozładowywał w domu niszcząc meble przewracając kwiaty itp.

Psu należy od początku wyznaczać granice i konsekwentnie ich przestrzegać jeśli psu czegoś nie wolno to nie wolno ani teraz ani kiedykolwiek indziej. Brak konsekwencji przy wychowaniu pozbawia pupila poczucia bezpieczeństwa dezorientuje go i tylko patrzeć aż nasz pupil przestanie nas słuchać i będą z nim same problemy. Nie radzenie sobie z własnym pupilem to prosta droga do tego by pies trafił w nieodpowiednie ręce albo na ulicę co niestety coraz częściej się zdarza.

Posiadanie psa to wyrzeczenia i odpowiedzialność na co najmniej kilkanaście lat jego życia. Warto więc dokładnie przemyśleć czy będziemy w stanie poświęcić mu czas zrezygnować z luksusowych wakacji gdy nie będzie miał kto się zająć naszym pupilem. To koszty związane ze szczepieniami i leczeniem naszego czworonoga to gotowanie lub zakup gotowego psiego jedzenia to w końcu jego starzenie się i niekiedy związany z tym przykry zapach z jego pyska. To samo tyczy też kota. Kot też należy do zwierząt długo żyjących również bardzo przywiązuje się do swojego człowieka tylko okazuje to w inny właściwy dla siebie sposób.




21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kocie sprawy

Post: Blog2_Post
bottom of page